جمعه / ۳۰ مهر ۱۴۰۰ / ۲۲:۰۹
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۰۵۷۷
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
استاندار:

کمبود زیرساخت‌های هواشناسی و اجرای سامانه رادار برای سواحل جنوب پیگیری شود.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: کمبود زیرساخت‌های هواشناسی استان به ویژه برای سواحل جنوب استان به طور جدی از طریق ستاد مدیریت بحران و وزارت کشور پیگیری شود

(جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰) ۲۲:۰۹

به گزارش روابط عمومی استانداری؛ حسین مدرس خیابانی «استاندار» در جریان دیدار مدیرکل هواشناسی استان با وی که صبح روز جمعه در استانداری برگزار شد، اظهار داشت: کمبود ایستگاه های هواشناسی تنها مشکل هواشناسی نیست چراکه موضوعی برای افزایش توان مدیریتی ستاد مدیریت بحران در زمان مخاطرات جوی است که برای تقویت و بهبود پیش بینی های جوی ضروری است.

وی افزود: در جریان طوفان حاره‌ای شاهین که به صورت مداوم با هواشناسی ارتباط برقرار می شد، گفته شد که در نوار ساحل جنوب، فقط در چابهار ایستگاه هواشناسی وجود دارد و مابقی سواحل فاقد ایستگاه هواشناسی است.

استاندار سیستان و بلوچستان؛ توسعه زیرساخت‌های هواشناسی را در راستای اجرای اقدامات مدیریت بحران مهم برشمرد و ادامه داد: اگر طوفان حاره ای دیگری به سواحل جنوب استان وارد شود، تأسیسات و زیرساخت های همه دستگاه‌ها را دچار آسیب می‌کند.

مدرس خیابانی تصریح کرد: اجرای سامانه رادار جنوب استان برای سواحل جنوب مهم و حیاتی است و در سفر هفته آینده دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور به چابهار، مشکلات واگذاری زمین رادار مطرح و ‌پیگیری می شود.

وی گفت: باید از طریق هماهنگی با منطقه آزاد چابهار، مقدمات و موانع واگذاری زمین مورد نیاز برای احداث رادار هواشناسی سواحل جنوب پیگیری شود.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز در این دیدار گفت: با وجود بلاخیز بودن شرق کشور، هیچ رادار هواشناسی تا شعاع بیش از ۵۰۰ کیلومتری مرکز استان وجود ندارد و در واقع از بوشهر به سمت شرق و از مشهد به سمت جنوب هیچ سامانه راداری وجود ندارد که این موضوع هواشناسی را در زمان پایش و پیش بینی مخاطرات جوی با محدودیت های زیادی مواجه می کند.

محسن حیدری ادامه داد: در چند سال پیش با پیگیری‌های جدی سازمان هواشناسی و اداره کل هواشناسی استان و با حمایت مستقیم وزیر راه و شهرسازی، مقرر شد سازمان بنادر نسبت به خریداری و تحویل سامانه رادار به هواشناسی اقدام کند که بدلیل عدم واگذاری زمین این طرح متوقف مانده است.

وی در پایان کاهش چشمگیر میزان بارندگی و نیاز استان به احداث ۶۰ ایستگاه هواشناسی در مناطق مختلف استان را از جمله مسایل و نیازمندی‌های استان در این حوزه برشمرد.

تعداد بازدید : ۳۱۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید